SEO Optimizasyonu

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
  • Nedir ?
  • Nasıl Yapılır?

Web siteniz gerek tasarımı gerek içeriği açısından son derece doyurucu olabilir, sitenizin adresini bilen binlerce kişi tarafından ziyaretçi akınına uğruyor olabilirsiniz. Peki ya sitenizin adresini bilmeyen milyonlarca kişiyi göz ardı mı edeceksiniz? Bu hızlı başlangıç kılavuzu niteliğindeki yazımızda, arama motoru optimizasyonunun temellerini öğrenecek, sayfanızın arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını arttırmak için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bulacaksınız.

Başlamadan önce belirtmemiz gereken bir nokta var ki hiçbir SEO tekniği sizi bir gecede zirveye çıkarmaz. Arama motorlarında üst sıralarda SEO aracılığı ile yer almak uzun ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Kesinlikle yılmayın ve çok daha önemlisi, black hat SEO teknikleri adı verilen ve arama motorlarının kısa süre içerisinde fark edebildikleri SEO hilelerine başvurmayın. Bu teknikler size kısa süre içerisinde pozitif getiri sağlasalar da, bir süre sonra arama motorları bunu fark edecek ve sitenizi veri tabanlarından kaldıracaklardır. Bunu istemezsiniz, öyle değil mi?

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) arama sonuçları üzerinde hedeflenen arama kelimelerde arama yapıldığında üst sıralarda yer almak için yapılan bir dizi işlem için verilen genel addır. Arama sonuçlarında ikinci ve üçüncü sayfada yer almak size pek bir getiri sağlamaz, zira pek çok kişi, arama sonuçlarının ilk sayfasında beliren sonuçlardan tatmin olurlar. Genel olarak herkes, hedefledikleri anahtar kelime için yapılan aramaların sonuçlarında birinci sayfada, hatta birinci sayfanın ilk sırasında yer almayı ister. Ancak bunu başarmak için sitenizi optimize etmeniz ve ona uygun olarak kodlamanız gerekmektedir.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, sitenizin içeriğine göre değişmekle birlikte ya çok kolaydır ya da son derece dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Genel olarak herkesin arayabileceği anahtar kelimelerden kısa vadede kaçınmanız gerekebilir zira bu anahtar kelimeler için iyi sıralara gelmek oldukça zordur, ancak imkansız değildir. Anahtar kelimelerinizi gerektiği kadar keskin sınırlarla belirlemeniz önerilir. Örneğin, Kütahya’da faaliyet gösteren bir ayakkabı dükkanınız var ise hedeflemek isteyebileceğiniz anahtar kelimeler “ayakkabı Kütahya” ya da “Kütahya ayakkabıcı” olmalıdır. Genel olarak “ayakkabı” ya da “ayakkabıcı” anahtar kelimeleri için optimizasyon yapmanın size pek bir getirisi olmayacaktır.

Anahtar kelimelerinizi araştırın. Hangilerinin çoğu İnternet kullanıcısı tarafından aranacağını bilin ve çalışmalarınıza o noktadan başlayın.

İçeriğe Odaklanın

İçerik daima birinci sırada gelir. Sitenizin konusu ne olursa olsun, ziyaretçilerinizi sitenizde tutabilmek için kaliteli ve doyurucu bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir.

Kaliteli ve sitenizin konusu ile alakalı içeriğe sahip olmak, SEO’nun en önemli alanlarından birisidir. Okurlarınıza anlamlı gelecek bir içeriğe sahip olmanız gerekmektedir. İçeriğiniz, ziyaretçilerinizi tatmin edebilmeli ve bu sayede onların sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmesini sağlamalısınızdır.

Orjinal bir içeriğe sahip olmak çok önemlidir. Bir başka sitedeki içeriği kopyalayıp, içerisine hedeflediğiniz anahtar kelimeleri serpiştirerek başarılı olabileceğinizi zannetmeyin. Çok ama çok fazla orjinal içeriğe ihtiyacınız vardır. Eğer insanlar “web tasarımı” için arama yapmışlar ve bunun üzerinden sitenize gelmişlerse, sitenizde web tasarımı ile ilgili bir içerik görmeyi bekleyeceklerdir. Sayfanızın içeriğine alakalı anahtar kelimeler serpiştirmeyi ihtimal etmeyin. Ancak haddinden fazla ve herhangi bir anlam ifade etmeyen anahtar kelimeleri de kullanmaktan kaçının. Anahtar kelimeleriniz doğru miktarda, konumda ve yoğunlukta olmalıdır. Gerektiğinden fazla anahtar kelime kullanmanız durumunda bu arama motorları tarafından “spam” olarak algılanacak ve siteniz mimlenerek veri tabanlarından kaldırılacaktır.

Orijinal içerik kadar düzenli aralıklarla güncellenen içerik de çok önemlimdir. Taze içeriğe sahip web sitesi daha çok ziyaretçi çekeceği gibi, arama motorlarının sitenizin içeriğini arşivlemesi için gönderdikleri “bot”lar da bundan hoşnut kalacaktır zira kendilerine arşivlenecek yeni bir içerik sunmuş olacaksınızdır. Ancak sitenizi sırf güncellemiş olmak için de güncellemeyin. Botlar, güncellemelerinizin site içeriğinin geneline katkı sağlamadığı sürece sitenizi yeniden arşivlemek istemeyeceklerdir. Sadece ziyaretçilerinizin hoşuna gidecek yeni bir içerik verdiğiniz sürece sorun yok.

Doğru Alan Adı Seçimi

Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içeren bir alan adı kullanmak size zaman kazandırır.
Aslında bu işin zor kısmıdır. Eğer mümkünse, web sitenizin yer aldığı alan adı içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bazılarının yer aldığından emin olun. www.webtasarimi.com alan adı, arama motorlarının gözünde, www.firmaismi.com alan adından daha değerli olacaktır. Ancak doğru anahtar kelimeleri içeren bir alan adı almak zordur ve bu alan adını bulduğunuzda da, firmaismi.com alan adına kıyasla daha çirkin bir görünüme sahip olacaktır. Ancak buna rağmen alan adınızda hedeflediğiniz anahtar kelimelerin yer almasının SEO açısından çok yüksek miktarda önemi vardır.

Sitenizi Erişilebilir Yapın

Sitenizi daima insanlar için tasarlayın, makineler için kodlayın.

Arama motorlarının sitenize ziyaretçi göndermek için var olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunun anlamı, sitenizin ana hedefi insanlar olmalıdır, bu sebeple de sitenizin tasarımını ona göre şekillendirin.

Sitenizdeki tüm görsellere alt özniteliklerini dahil etmeyi unutmayın. Bu sadece doğru kodlama açısından dikkat etmeniz gereken bir unsur olmakla kalmaz, ayrıca iyi bir pratiktir de. Eğer uygunsa, alt özniteliğine bazı anahtar kelimeleri serpiştirmeyi ihmal etmeyin. Arama motorlarının resmi insanlar gibi “göremediğini” ve bu sebeple de alt özniteliğinde belirttiğiniz metne bakarak resmin içeriğini anlamaya çalıştığını unutmayın. Kullanacağınız anahtar kelimeler onların bu görsellerin uygunluğunu anlamalarına yardımcı olduğunu unutmayın. Yine her zaman olduğu gibi, anahtar kelimelerinizi ölçülü kullanın. Sade ve basit olsun.

Ayrıca içeriğinizi JavaScript ve Flash ardına da gizlemeyin lütfen. Arama motorları bu tip içeriği göremezler. Arama motorlarının gözünde de bir içeriğiniz olmadığı sürece, sitenizin tüm genel amacı suya düşmüş olur. Bundan mümkün olduğu kadar kaçının.

İkiz / Kopya İçerikten (Duplicate Content) Kaçının

Google vb arama motorları duplicate content konusunda çok hassastır.

Google aynı site içerisinde aynı içeriğe sahip farklı sayfalar barındıran sitelere karşı çok katıdır ve bu tip siteleri gözünü kırpmadan cezalandırır. Bu, ilgili içeriğin ister aynı, ister farklı alan adları olması durumunda da geçerlidir. Eğer tümüyle birebir aynı içerik farklı sayfalar üzerinde yer alıyorsa, Google tarafından arşivine en son dahil edilen web sitesi cezalandırılır.

Ayrıca sitenizdeki her sayfada aynı içeriği kullanmaktan kaçının. Sitenizin footer kısmında kullandığınız metin elbette her sayfada tekrar edecektir ancak bu kısım başlı başına bir makale olacak kadar uzunsa o zaman sitenizin geneli cezalandırılır.

Son olarak, siteniz farklı adresler üzerinde yazıcı dostu olarak tabir edilen tasarıma ancak aynı içeriğe sahip siteler barındırıyor olabilir. Bu gibi durumlarda robots.txt dosyasını kullanarak bu tip dosyalara erişimi engelleyin.

Robots.txt Kullanın

Robots.txt dosyasını kullanarak sitenize arama motorlarının erişimini kısıtlayabilirsiniz.
Sitenizin farklı kısımlarına erişim imkanı vermek ya da bu kısımlara arama motorlarının erişimini engellemek için robots.txt dosyasını kullanın. Tek yapmanız gereken bir robots.txt dosyası oluşturmak ve bu dosyayı sitenizin kök dizinine yerleştirmek. Ardından ilgili dosya içerisinde belirttiğiniz tüm kurallara arama motorları dikkat edecektir.

robots.txt dosyası salt metin tabanlı bir dosya olmasına rağmen yapabildikleri açısından oldukça güçlüdür. Bu dosya aracılığı ile sitenizdeki belirli bir klasör altındaki tüm dosyalara arama motorlarının erişimini engelleyebilir, ya da sadece belirli arama motorlarını engelleyebilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bir yazıyı ilerleyen günlerde yayımlayacağız.

Site Haritası Oluşturun

Site haritaları (sitemap), sitenizin derinliklerinde kalmış içeriğin arama motorları tarafından ulaşılabilmesini sağlar.

Site haritası (sitemap) adı verilen dosyalar, sitenizdeki tüm sayfaların adreslerinin yer aldığı metin tabanlı bir dosyadır ve arama motorlarının sitenizdeki linkler aracılığı ile erişmesinin mümkün olmadığı sayfaların var olması durumunda kullanılır. Ziyaretçileriniz için HTML tabanlı bir site haritası ve arama motorları için de XML tabanlı bir site haritası oluşturmanız önerilir. Eğer mümkünse de bu her iki dosyaya site üzerinden link vermeniz tavsiye edilir.

Gereksiz Kod Kullanmaktan Kaçının

Gereksiz HTML kodu kullanmaktan kaçının. Sitenizin kaynak kodunda HTML kodundan çok içerik olmalı.

Bununla iki şeyi kastediyorum aslında. İlki, JavaScript ve CSS dosyalarınızı ayrı dosyalar altında tutun ve sayfanız üzerinden o dosyaları çağırın. Arama motorlarının gönderdiği örümceklerin bu kodlarla hiçbir işi olmaz, bu sebeple de bu kodları sayfanızın çekirdek kodundan kaldırmanız önerilir.

Ortak Bir Alan Adı Yapısı Kullanın

Site genelindeki linklerinizde tek tip bir alan adı kullanın.

Sitenizin genelinde sürekli olarak kullanacağınız ortak bir alan adı yapısı belirleyin ve ona sadık kalın.

Sitenizi Dizinlere Kayıt Edin

Sitenizi kaliteli dizinlere ve arama motorlarına kaydettirin.

Eğer siteniz henüz yeni ise ve arama motorları tarafından tamamen arşivlenmemişse, o zaman sitenizi arama motorlarına ve site konunuzla ilgili siteleri içeren dizin sitelerine kaydettirmeniz önerilir. Bu sadece arama motorlarına sitenizi tanıtmakla kalmaz, ayrıca çok miktarda yeni ziyaretçinin de sitenize gelmesini sağlar.

Tamamen güvenmediğiniz kişilere sitenizi kayıt ettirmeleri için güvenmeyin. Bu tip kişi ve kuruluşların pek çoğu link çiftliği (link farm) adı verilen ve üzerlerinde binlerce link barındıran sitelere sizin sitenizi gönderecektir. Arama motorları link çiftliklerini sevmez ve sizin bu gibi sitelere sitenizi kaydettirmeniz durumunda sitenizi yasaklayabilirler. Sadece önemli arama motorlarına ve DMOZ gibi bilinen web dizinlerine güvenin.

Kırık Linkleri Kontrol Edin

Sitenizdeki tüm linklerin çalışan bir sayfaya yönlendirildiğinden emin olun.

Arama motorlarının gönderdiği örümcekleri ana sayfanız üzerinden var olmayan bir sayfaya verilen linkten daha çabuk hiçbir şey durduramaz. Sitenizde çalışmayan bir link olup olmadığını tekrar tekrar kontrol edin ve eğer varsa bu linkleri mümkün olduğu kadar çabuk düzeltin.

Uygun bir 404 hatası sayfası oluşturun ve arama motorlarının ya da ziyaretçilerin bu sayfaya ulaşması durumunda onları yönlendirecek bazı linklerin bu sayfada yer almasını sağlayın.

Benzer Sitelerden Link Alın

Sizinle aynı kategorideki sitelerden backlink alın.

Bu çok önemli bir adımdır ve doğru yapılması için çok zaman gerekecektir. İdeal olarak pek çok sitenin sitenize ve yazılarınıza link vermesini isteyeceksinizdir. Sitenize verilen her link ona verilmiş olan olumlu bir oy olarak algılanır. Sizin sitenizle aynı kullanıcı tabanına sahip diğer sitelerden link almak gerçekten çok önemlidir zira günümüzde arama motorlarının bir sitenin önemini ve popülerliğini belirlemesinde kullandıkları belki de en önemli unsur, sitenize verilen linklerin sayısı ve tutarlılığıdır, zira eğer sizin sitenize pek çok site link veriyorsa, o zaman sitenizin içeriği muhtemelen tanıtılmaya değerdir.

Ne yazık ki bu, uzun, yorucu ve sonu gelmeyen bir görevdir ve bunun sürdürülebilirliğini sağlamak için yapabileceğiniz tek bir şey vardır ki o da: kaliteli içerik. Eğer siteniz üzerinden kaliteli içerik sunarsanız bir süre sonra insanların sizin sitenize link vermeye başladığını göreceksinizdir. Sitenize ne kadar çok site link verirse, sitenizin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralaması da o kadar iyi olacaktır.

Uygun Araçları Kullanın

Doğru SEO araçlarını kullanarak siteniz hakkında derinlemesine bilgi alabilirsiniz.

Google Analytics gibi web araçlarını kullanarak sitenize gelen ziyaretçilerin profilini çıkarabilir, onların hangi sayfalarda daha çok zaman geçirdiğini görebilir ve hangi sayfaların popüler olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu tip verileri kullanarak sitenizin genelinde ince ayar yapabilirsiniz.

Google Webmaster Araçlarını da unutmayın. Bu araç sitenize gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri kullandığını, arama motorunun siteniz üzerinde herhangi bir hataya rastlayıp rastlamadığını belirlemenizi sağlar. Özellikle arama motoru optimizasyonu yaparken bu tip bilgiler sizin için paha biçilmez değere sahiptir.

Bunların hepsini yapamıyorsanız biz sizin adınıza yapalım…